A MacskaFészek szálláshely környezetéből több költő jutott el a magyar irodalom pantheonjába. Egy egész napot kitöltő, 200 évnél hosszabb időt átívelő irodalmi kirándulást javaslunk, ami több települést és több költőt érint. A szöveg alatt útvonalterv is található.
Dukai Takács Judit, 1795-1836, Duka
Az első hely, ahol érdemes megállni, egy sokak számára sajnos ismeretlen, de szerepét tekintve nagyon fontos költőnő sírboltja Dukán. Egy háziasszony sírja a régi dukai evangélikus temetőben.
A Dukai Takács Judit famíliája Kemenesalja egyik meghatározó középnemesi családja volt. Kúriájuk ma is látható a faluban, bár már nem a család tulajdona. Élete utolsó éveit ebben az épületben töltötte Simonffy András író. Judit Berzsenyi kortársa volt, rokonságban is álltak.
Szülőfaluja 2021. augusztusában emlékére szobrot emelt a temetőtől nem messze, egykori szülőháza közelében.
Berzsenyi Dániel, 1776-1836, Egyházashetye
Berzsenyi Dánielt feltehetően senkinek sem kell bemutatni. Egyházashetye szülötte, a magyar költészet egyik legnagyobb alakja, a magyar mezőgazdasági termelés egyik megújítója.
A hetyei Berzsenyi-kúriába született fiú gyermekkoráról Németh László azt írta, hogy „Berzsenyi első nevelői (…) a testvértelenség, a sok szabad idő s egy komor apa voltak”. 1788-ban, miután Polgár István kissomlyói evangélikus tanító igazolta iskolázottságát, apja a soproni Líceumba küldte tanulni, ahol hét évet töltött, több megszakítással.
Vas megye közönsége szülőházában múzeumot alakított ki.
Weöres Sándor, 1913-1989, Csönge
Berzsenyi Dániel mellett Weöres Sándor (1913-1989) Vas megye másik legjelentősebb költője. A Weöres család csöngei házában ma az ő és felesége emlékházát látogathatják.
Weöres Sándor Szombathelyen született, apja hivatásos katonatiszt és földbirtokos volt. A család anyagi gyarapodása a napóleoni háborúk idejére esett, ha hihetünk Ambrus Lajos írónak. Az én szőlőhegyem című regényében leír egy esetet, amikor Csöngére érkezett egy élelmiszert és takarmányt vásárolni kívánó francia tiszt, de a nyelvi nehézségek miatt nem jutott dűlőre az egyre dühösebb és harciasabb helyiekkel. Ekkor került útjába nemes Weöres István, aki bírta a francia anyanyelvét, így segített neki az adásvételt lebonyolítani. A tiszt hálája jeléül ennek az úrnak adta a sereg legyengült, sebesült lovait. Ambrus a történet konklúziójaként megjegyzi, hogy ezzel megalapozta „egy későbbi nagy poéta, a magyar Orpheus családjának vagyoni biztonságát”.
Nagy László, 1925-1978, Iszkáz
Nagy László a 20. század második fele magyar irodalmának egyik legismertebb költője. Iszkázon született, szülőháza ma emlékmúzeum.
Nagy László költészetét az élménylíra körébe soroljuk. Sokat és könnyen írt, hiszen élményeit, megtapasztalásait vetette a papírra. Verseiben a népi líra jelenik meg, az élet rezdüléseinek rögzítése, a tapasztalatok megfejtése és gyakran mitologizálása. Élete végéig jelen volt verseiben a vidéki fiú ragaszkodása gyökereihez, a folklórhoz és a mitológiához. Szomorúan rövid pályája során több szövege vált szállóigévé, melyeket gyakran idéznek. Munkásságának fontos részét képezte műfordítói tevékenysége is.
Ágh István Berzsenyi Dániel Csönge Duka Dukai Takács Judit Egyházashetye Iszkáz Károlyi Amy kirándulás Nagy László Weöres Sándor